Sunday, January 11, 2015

"Labürindijooksja"

"Labürindijooksja"
James Dashner

Ma lugesin jõuluvaheajal "Labürindijooksja". See raamat rääkis noortest, kes olid kinni ühes läbürindis. Ühel päeval satub sinna poiss nimega Thomas. Õigemini ta ärkab üles ja leiab ennast labürindi keskmest teadmata, kuidas ta sinna sai. Thomase mälu oleks justkui kustutatud ja ta ei tea enda mineviku kohta midagi. Teised noored, kes on sinna sattunud samuti maa alt tuleva liftiga,  ei tea ka midagi rohkem, kui enda nime.  Nad on sinna kiviseintega  väljakule laagri teinud ja osad neist on seal juba pikemalt olnud. Nad on paika pannud laagri reeglid. Näiteks osad neist on "jooksjad", kes jooksevad läbürindis ja püüavad leida väljapääsu kui labürindi uks avaneb. Iga hommik avaneb suure kiviseina sees üks uks ning sulgub iga õhtu. Aga see on väga ohtlik, sest labürindi koridoride vahel on olendid nimega painajad, kes on hiiglaslikud masin-koletised. Nad on ohtlikud ja nendega kohtumine lõppeb enamasti surmaga. Pärast Thomase saabumist hakkavad juhtuma imelikud asjad. Uksed ei sulgu enam ööseks ja painajad pääsevad sisse ning viivad poisse ära vaikselt ja ükshaaval. Samuti ei tule enam liftiga maa alt varusid. Sellepärast olid nad sunnitud leidma väljapääsu veelgi kiiremini.

Terve raamatu vältel püüdsid need poisid leida väljapääsu labürindist. Ning saada vastuseid küsimustele, et miks on nad labürinti pandud, kes nad sinna pani ja kuidas saaksid  nad sealt minema pääseda. Muidugi osa noortest arvas, et parem olekski jääda labürindi keskmesse, kus on enamasti rahulik, kui riskida oma eluga püüdes sealt põgeneda. 
Nad kasutasid omavahel palju veidraid termineid, mida päriselt olemas ei ole. Näiteks suhka, välujad.

"Labürindijooksja" oli väga põnev, kaasahaarav ning kokkuvõttes tempokas raamat. Tegelaskujud olid huvitavad ja  koletised  ehk painajad olid päris kõhedusttekitavad.

 "Labürindijooksja" oli natuke sarnane teistele noorteraamatutele. Näiteks "Näljamängud", "Lahkulööja". Nendes kõikides raamatutes on läbivaks teemaks maailmalõpp ja noored, kes  püüavad sellest kaosest, mis neid ümbritseb, eluga välja tulla.


No comments:

Post a Comment